Diagnóza

Lipedém

Lipedém je chronické bolestivé onemocnění podkožní tukové tkáně. Jeho podstatou je městnání mezibuněčné tekutiny mezi zvětšenými (hypertrofickými) tukovými buňkami v podkoží.

Hypertrofie tukových buněk je vždy symetrická, lokalizovaná hlavně na hýždích a dolních končetinách, s typickým ostrým ukončením v oblasti kolen nebo kotníků.
V postiženém místě dochází ke zhoršení látkové výměny a k útlaku lymfatických a krevních cév, což vede ke vzniku otoků. Nahromaděná tekutina tlačí na nervová zakončení a způsobuje pocit napětí a bolestivosti.

V této situaci reagují tukové buňky dalším navýšením svého objemu, protože do sebe absorbují stagnující zplodiny metabolismu a nemohou se řádně zbavovat svých vlastních. Vzniká "začarovaný kruh" !!!
Ačkoliv je lipedém zdrojem řady obtíží, není oficiálně zařazen do seznamu nemocí dle WHO.

Lipedém se může vyskytovat kdekoliv na těle, většinou se však projevuje na hýždích a dolních končetinách. Postihuje především ženy, protože zbytnění tukových buněk souvisí s hladinou ženského hormonu estrogenu. Tento stav bývá podmíněn geneticky. Lipedém může být kombinován s jinými otoky. Pokud je prokázána porucha lymfatického cév nebo žil, hovoříme např.o lipo-lymfedému nebo flebo-lipo-lymfedému.

Lipedém

Další diagnózy

Lymfedém

Lymfedém, neboli lymfatický otok, vzniká zhoršením odtoku lymfy z postižené oblasti. Lymfa (míza) Je většinou ...

Obezita

Tvar naší postavy je ovlivněn lokalizací tukové tkáně (tzv. predilekčními místy ukládání tuku). Dědíme jej ...

Flebedém

Flebedém, žilní otok - patří k nejčastějším chronickým otokům dolních končetin. Vzniká z důvodu nedostatečné ...

Křečové žíly

Křečové žíly (varixy) vznikají většinou jako následek dědičně podmíněné chronické žilní nedostatečnosti. Vedle genetických faktorů ...
Smlouvu máme s pojišťovnami: 111 - Všeobecná zdravotní pojišťovna, 211 - Pojišťovna Ministerstva vnitra, 201 - Vojenská zdravotní pojišťovna, 205 - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, 209 - Pojišťovna Škoda, 213 - Revírní bratrská zdravotní pojišťovna
Po - Čt: 8:00 - 19:00
Pá: 8:00 - 16:00
CPM Lymfocentrum s.r.o.
Londýnská 730/59, 120 00 Praha 2
+420 221 620 214
+420 221 620 215
crossmenu