Diagnóza

Lymfedém

Lymfedém, neboli lymfatický otok, vzniká zhoršením odtoku lymfy z postižené oblasti.

Lymfa (míza)

Je většinou nažloutlá nebo bělavá tekutina, filtrovaná z prostředí mezi buňkami, z tzv. mezibuněčné tekutiny. Obsahuje látky, které je třeba odvézt z tkání - zplodiny látkové výměny buněk, bílkoviny, tuky, vodu a podobně. Nacházejí se v ní také důležité imunitní buňky, které reagují na přítomnost bakterií, virů či poškozených buněk.

Lymfu z tkání transportují lymfatické cévy, které ústí do krevního oběhu v blízkosti srdce. Tyto cévy procházejí uzlinami, v nichž se odehrávají důležité imunitní děje.

Dojde-li k blokádě toku lymfy, k jejímu městnání v cévách a následně k městnání mezibuněčné tekutiny ve tkáních, vzniká lymfatický otok.

Vrozený - primární lymfedém

Vzniká z důvodu nedostatečného vývoje lymfatických cév a uzlin. Projevit se může v dětství nebo kdykoliv v průběhu života.

Získaný – sekundární lymfedém

Se rozvíjí jako následek chirurgické léčby, onkologické léčby, úrazů a zánětů, které vedou k poškození a přerušení lymfatického řečiště.

Lymfedém se může vyskytovat kdekoliv na těle. Jde o onemocnění chronické, které přetrvává dlouhodobě, většinou celoživotně. K jeho léčbě využíváme nejmodernější metody tzv. Komplexní dekongestivní terapie.

Lymfologie

Další diagnózy

Obezita

Tvar naší postavy je ovlivněn lokalizací tukové tkáně (tzv. predilekčními místy ukládání tuku). Dědíme jej ...

Flebedém

Flebedém, žilní otok - patří k nejčastějším chronickým otokům dolních končetin. Vzniká z důvodu nedostatečné ...

Křečové žíly

Křečové žíly (varixy) vznikají většinou jako následek dědičně podmíněné chronické žilní nedostatečnosti. Vedle genetických faktorů ...

Lipedém

Lipedém je chronické bolestivé onemocnění podkožní tukové tkáně. Jeho podstatou je městnání mezibuněčné tekutiny mezi ...
Smlouvu máme s pojišťovnami: 111 - Všeobecná zdravotní pojišťovna, 211 - Pojišťovna Ministerstva vnitra, 201 - Vojenská zdravotní pojišťovna, 205 - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, 209 - Pojišťovna Škoda, 213 - Revírní bratrská zdravotní pojišťovna
Po - Čt: 8:00 - 19:00
Pá: 8:00 - 16:00
CPM Lymfocentrum s.r.o.
Londýnská 730/59, 120 00 Praha 2
+420 221 620 214
+420 221 620 215
crossmenu