Léčba

Lipedém

Lipedém je chronické bolestivé onemocnění podkožní tukové tkáně

Lipedém je chronické bolestivé onemocnění podkožní tukové tkáně. Jeho podstatou je městnání mezibuněčné tekutiny mezi zvětšenými (hypertrofovanými) tukovými buňkami v podkoží. Často bývá zaměňován za prostou obezitu nebo za lymfedém.

Lipedém se může vyskytovat kdekoliv na těle, většinou se však projevuje na hýždích, a dolních končetinách, případně na pažích. Postižené končetiny jsou vždy symetricky zvětšené, někdy až deformované. Na dolních končetinách je typickým nálezem ostré ukončení v oblasti kolen nebo kotníků.

V postiženém místě dochází ke zhoršení látkové výměny, ke stagnaci mezibuněčné tekutiny a k útlaku lymfatických a krevních cév, což vede ke vzniku otoků. Nahromaděná tekutina tlačí na nervová zakončení a způsobuje pocit napětí a bolestivost.

Onemocnění postihuje především ženy, protože zbytnění tukových buněk souvisí s hladinou ženského hormonu estrogenu. Tento stav bývá podmíněn geneticky.

Lipedém obvykle nereaguje na běžné redukční diety a cvičení. Ačkoliv je toto onemocnění známo již od první poloviny 20. století, stále nebývá optimálně léčeno.

Komplexní dekongestivní terapie (KDT)

Vyšetření

Během vstupní konzultace Vás vyšetří náš lékař - lymfolog a doporučí diagnostická vyšetření. Jde především o lymfoscintigrafii, případně o ultrazvukové vyšetření žil dolních končetin.

Na základě výsledků vyšetření Vám lékař doporučí individuální léčebný plán, složený z metod Komplexní dekongestivní terapie.

Metody KDT:

• nutriční péče a redukce nadbytečné tukové tkáně
• pohybový režim
• komprese problémových partií speciálním kompresivním prádlem
• lymfodrenáže - přístrojové, dle stavu otoků i manuální
• farmakoterapie - léky nebo bylinné prostředky pro vnitřní a vnější užití
• chirurgické výkony – především liposukce, obvykle ji doporučujeme u rozsáhlejších nálezů, po absolvování základního léčebném bloku

O úspěchu terapie zásadně rozhoduje Vaše domácí péče !!!
Naši terapeuti Vás naučí preventivně-léčebná opatření k péči o problémové partie a řadu dalších dovedností účinných v ošetřování lipedému.

 

Objednávání

Na lymfologické vyšetření se objednávejte výhradně na tel. 221 620 214 - 215, nebo na mobil +420 777 111 073.
K vyšetření přineste doporučení od praktického nebo jiného ošetřujícího lékaře.
(Doporučení nemusíte mít pouze v případě, že přicházíte jako samoplátce)
Smlouvu máme s pojišťovnami: 111 - Všeobecná zdravotní pojišťovna, 211 - Pojišťovna Ministerstva vnitra, 201 - Vojenská zdravotní pojišťovna, 205 - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, 209 - Pojišťovna Škoda, 213 - Revírní bratrská zdravotní pojišťovna
Pokud jste pojištěncem jiné zdravotní pojišťovny, také se Vám budeme rádi věnovat. Můžete se objednat na konzultaci s našimi odborníky. Veškerou péči je třeba uhradit jako samoplátce (cena konzultace 700 Kč).

Některé služby nebo pomůcky v léčbě lipedému jsou nadstandardní a pacient je vždy hradí sám - např. nutriční konzultace, taping, speciální typy komprese apod. Jedná se především o první měsíc terapie, kdy se cena pohybuje kolem 3 000 Kč.
Po - Čt: 8:00 - 19:00
Pá: 8:00 - 16:00
CPM Lymfocentrum s.r.o.
Londýnská 730/59, 120 00 Praha 2
+420 221 620 214
+420 221 620 215
crossmenu